KİLİS İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Doğa Turizmi

Anıt Ağaçlar
Kilis coğrafyasında, Belenözü (Ravanda) Köyü iki çınar, bir çam, Duruca Köyü bir çınar ile kent merkezi Hacı İlyas Mahallesi Akcurun Caddesi'nde bir çınar olmak üzere toplam "beş" adet ağaç "doğal anıt" olarak tescil edilmiştir.


DOĞAL GÜZELLİKLER

Karataş Parkı 
Doğasının bir bölümü kara renkli bazalt taşlardan oluştuğu için bu adla bilinen Karataş Parkı kent merkezindedir. Çam ağaçlarıyla kaplı olan bu alanda amfi tiyatro, oturma grupları, kafeterya, tuvalet gibi hizmet birimleri vardır.

Akpınar
Kalkerli bir toprak parçasının ortasından pırıl pırıl akan doğal bir kaynak suyuna ev sahipliği yapan Akpınar’ın hayat verdiği bu alanın, dört bir yanı bağ-bahçe ve zeytinlikler ile çevrilmiş olup, bahar ve yaz aylarında yöre halkının akın akın gelerek kullandığı günü birlik dinlenme yeridir.

Söğütlüdere
Kilis Belediyesi tarafından mesire yeri olarak düzenlenen ve Kilis halkının ilkbahar ve yaz aylarında eğlence ve piknik için sıkça akın ettiği doğal güzelliği olan bu alanda; Akpınar, Zoppun ve Söğütlüdere pınarlarının getirdiği sularla oluşturulan büyük ve derin yapay bir göl bulunmaktadır. Çevre düzenlenmesi yapılan bu alanda, temel hizmet birimleri yanında açık ve kapalı mekânları bulunan lokanta ve kafeterya bulunmaktadır. Söğütlüdere, Kilis halkının mutfak kültürüne özgü kebap ve yemek çeşitleriyle mükemmel bir ziyafet sofrası için önemli mekânlar arasında yer almaktadır.


Kuru Kastel 
Kilis ile özdeşleşmiş, türkülere konu olmuş ünlü kuru kastel şehrin 3 km. batısında yer almakta olup, etrafı zeytin ağaçları ve üzüm bağları ile çevrili bir yol ile ulaşılmaktadır. Kuru kastelin şimdilere adına inat yaz kış akan bir kaynak suyu bulunmakta olup, etrafında 4 adet dut ve 1 adet çınar ağacı bulunmaktadır. Kastel yerel ağızda çeşme anlamında kullanılmaktadır.


Şeyh Muhammed Bedevi Türbesi Alanı (Seyir Tepesi)

Hz. Ömer’in halifeliği döneminde Ebu Ubeyde Bin Cerrah komutasındaki İslam ordusu ile bu bölgeye geldiği ve İslam ordusunun bölgede gerçekleştirdiği savaşta şehit olan Şeyh Muhammed Bedevi Hazretlerinin türbesinin bulunduğu alan, Kilis’in güneybatısında, şehre hâkim bir tepe üzerindedir. Günümüzde türbenin çevre düzenlemesi yapılmış ve  yanına büyük bir cami yaptırılmıştır. İşte bu tepe şehrin panoramik olarak seyredildiği, yazın sıcak günlerinde insanları ferahlatan havası ile Kilis’in son yıllarda önemli doğal güzelliklerinden birisi olmuştur. 

Seve Barajı ve Çevresi
Seve Barajı, Kilis'te, Sinnep Deresi üzerinde, sulama ve içme suyu amacıyla 1995-2002 yılları arasında inşa edilmiş bir barajdır. Barajın Ana gövdesi kaya dolgu tipinde olup,  barajın gövde hacmi 1.340.000 m3, akarsu yatağından yüksekliği 41,00 m., normal su kotunda göl hacmi 20,86 hm3, normal su kotunda göl alanı 1,96 km2'dir. Baraj 14.000 hektarlık bir alana sulama hizmeti vermektedir.

Gölün suyu demir, manganez vb. minareler bakımından zengindir.  Seve Baraj Gölü kıyısında spor amaçlı balıkçılık faaliyeti yapılabilinmektedir.


Hisar Çamlığı Tabiat Parkı
Kilis- Hatay Karayolu üzerinde bulunan Hisar Çamlığı yaz aylarında önemli bir piknik alanıdır. Orman ve Su Bakanlığı tarafından bu alanın Hisar Çamlığı Tabiat Parkı haline getirilmiştir. İçerisinde mesire alanına gelenlerin ihtiyaçlarını giderebileceği (lokanta,vc,mescit vb.)  tesis bulunmaktadır.