KİLİS İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

ANA SESLERİ İLE ANADOLU MÜZİKAL OYUN

BASIN BİLDİRİSİ

"ANA SESLERİ İLE ANADOLU" MÜZİKAL OYUNU

27 KASIM 2013 Çarşamba Günü 19.30’da Alâeddin Yavaşça Kültür Merkezi Tiyatro Salonunda Gerçekleştirilecektir.

Kilis İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından organize edilen Kültürel Etkinlikler,         kapsamında "Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü ses ve saz sanatçılarından oluşan Ana Sesleri ile Anadolu Topluluğu”nun 27 Kasım 2013 Çarşambagünü Saat 19.30’da "Ana Sesleri ile Anadolu " isimli müzikal oyunu Alâeddin Yavaşça Kültür Merkezinde Kilis halkına ücretsiz olarak gerçekleştirilecektir.

 Oyunla ilgili olarak İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdullah ALDEMİR yaptığı açıklamada;

"Ana Sesleri ile Anadolu " müzikal oyunu ile amaçlanan türkülerimizi ve halk oyunlarımızı, örf ve adetlerimizi kültür mirasımız içerisinde yeni nesile sevdirmek ve aktarmaktır.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sivas Devlet Türk Halk MüziğiKorosu Şefi Solmaz Kadıoğlu'nun daha önceleri yaptığıaraştırmalarından bir araya getirdiği, Ülkemizin bütünbölgelerinde okunan ve kadının okuduğu türküler olan"kadın ağızları" konserlerini Hidayet Gürsel'in sahneyeuyarladığı, müzikal oyun projesi, Aşkın Günay'ın isimlendirdiği ve Genel Koordinatörlüğünü üstlendiği bu çalışmanın ilimizde büyük ilgi göreceğini ümit etmekteyim.

Tek matine olarak 27 Kasım 2013 Çarşambagünü Saat 19.30’da sahnelenecek olan "Ana Sesleri ile Anadolu" isimli müzikal oyunu ancak 330 kişilik şanslı gurup izleyebilecek olup, Türkülerle, danslarla, öykülerle oluşturulan "Ana Sesleri ile Anadolu"da hoşça vakit geçireceğinizi umuyor, iyi seyirler diliyorum" dedi.

Ayrıca "Ana Sesleri ile Anadolu" isimli müzikal oyunun hayata geçirilmesinde ve Kilis’te sergilenmesinde desteklerini esirgemeyen, Güzel Sanatlar Genel Müdürümüz Sayın Dr. Murat Salim TOKAÇ, Genel Müdür Yardımcımız Sayın Ömer Faruk BELVİRANLI ve Aşkın GÜNAY’ a teşekkür ederim.

                                                             

                                                 

 

       Abdullah ALDEMİR

     İl Kültür ve Turizm Müdürü