KİLİS İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

17. DEVLET TÜRK SÜSLEME SANATLARI YARIŞMASI

17. DEVLET TÜRK SÜSLEME SANATLARI YARIŞMASI

                                           

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından, dünden bugüne uzanan Türk süsleme sanatlarını yarına taşımak üzere “Türk Süsleme Sanatları Yarışması” düzenlenecektir.

 Geleneksel sanatlarımızı dinamik ve güncel tutmayı, sanatçıları özendirerek üretimi artırmayı, ortaya çıkan yapıtların bir arada sergilenmesini sağlayarak, ilgililerin eserlere ulaşımını kolaylaştırmayı amaçlayan yarışma, bu yıl “Hüsn-i Hat”, “Tezhip”, “Minyatür”, “Çini Deseni”, “Ebru”, “Kalemişi” ve “Kat’ı” kategorilerinde yapılacaktır.

Yarışmaya katılacak sanatçıların eserlerini 07 - 12 Ekim tarihleri arasında üç toplama merkezine teslim etmesi gerekiyor. Yarışmanın bu yılki para ödülü ise 7 bin 500 Türk Lirasıdır.

Ankara’da Devlet Güzel Sanatlar Galerisi Müdürlüğü, İstanbul’da Güzel Sanatlar Galerisi Müdürlüğü ile İzmir’de Resim Heykel Müzesi ve Galeri Müdürlüğü’nde toplanacak eserlerin değerlendirmesi için seçici kurul Ekim ayında Ankara’da toplanacaktır.

Sanatçıların daha önce herhangi bir ödül almamış ya da sergilenmemiş bir adet eser ile katılacakları yarışmada her daldan üç eser ödüllendirilecek olup, para başarı ödülleri ile başarı belgeleri seçici kurulun belirleyeceği eserlere verilecektir.

Yarışma katılım form ve şartnamelerine Kilis Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Kültür ve Turizm Bakanlığı web sitesinden (www.kulturturizm.gov.trwww.guzelsanatlar.gov.tr) ulaşılabilecektir.

Yarışmaya teslim edilen eserlerden seçici kurulun sergilemeye değer bulduğu eserler Kasım ayında düzenlenecek sergide sanatseverlerle buluşacaktır.

      Abdullah ALDEMİR

İl Kültür ve Turizm Müdürü